
För flera år sen kom Järbo ut med en kollektion där denna tröja var med. Jag blev direkt sugen att sticka en, men det var under tiden då jag studerade och inte skulle köpa så mycket garn, Men tröjan har legat i bakhuvudet länge och i april när det kändes som det var dags att påbörja något nytt så köpte jag äntligen garn till tröjan. Vitt garn och spetsstickad kropp och slätstickade ärmar – kan det bli bättre stickning?

Kanske kan det det. För tyvärr så var mönstret inte supertydligt. Eller tydligt var det, men jag blev besviken på min tröja VS tröjan på projektbilden, för de stämde inte överens. Jag insåg detta när jag kom ner till under ärmarna för då såg jag att det blev en kant med räta maskor som skulle följa tröjan ner över kroppen. På bilden så fanns ingen sådan kant, och när jag började titta närmare insåg jag också att jag hade fått en extra kant vid ärmens början som inte fanns på projektbilden, Efter det började jag lusläsa mönstret och förstod att designen för tröjan såg olika ut beroende på vilken storlek man stickar. Är det något jag inte gillar så är det verkligen det. Ofta fastnar jag direkt för ett mönster och vill ha en exakt likadan och då om plaggets design helt ändras för att jag stickar en annan storlek, nja då är jag inte så nöjd. Jag tycker att kanten jag fick vid övergången från spetsen till ärmen inte är särskilt snygg. Sen modifierade jag så att kanten inte följde med längst hela kroppen, men hade jag följt mönstret så hade det gått ner en remsa med slätstickning längst hela kroppen också. Kollar man in noga på projekten på Ravelry så kan man se att endel har kanten, andra inte. Hade jag sett tröjan (så som den är skriven för min storlek) från början så hade jag nog inte stickat den. Jag fastnade för den rena övergången mellan spetsparti och ärm samt endast spetsticking runt om hela kroppen, och det var lite det som gjorde plagget för min del. Så jag är lite besviken på att jag inte insåg att det var så pass stor skillnad på designen beroende på storlek.
Sen går det att modifiera och ta bort den där kanten (om man hade läst och förstått och sett hur mönstret var uppbyggt innan man började sticka). Men helt ärligt, ska man behöva göra det, eller ska man inte kunna lite på projektbilden? Jag tycker nog det sistnämnda. Dock så ska jag inte klaga alldeles för mycket för plagget blev fint, jag fick tänka lite själv och modifiera när jag insåg, men mönstret var gratis så jag tackar för det.
Men i efterhand, jag är nöjd med plagget, jag hade plockat bort ”randen” mellan spetsen och ärmen om jag hade stickat en till, men den blev fin trots allt. Ser fram emot att använda den även om det kanske inte riktigt är säsong just nu. Eller så blir den perfekt i den kalla svenska sommaren, vem vet!
Jag använde mig av:
Järbo, Llama Soft (färg: 8020)
Stickor 4.5mm & 6.0mm
Mönstret hittas här på Ravelry: https://ravel.me/vila—sweater
Och min projektsida på Ravelry: https://ravel.me/litevirkning/ffe5eh

