
I januari så fick jag virksug. Jag bestämde mig ganska snabbt för att virka kakor och bakelser igen och tänkte att det kan bli en perfekt present till en två-åring. När jag väl hade bestämt mig så letade jag fram mönsterböcker jag hade och även mitt ”virkgarn”. Med det menar jag typ Tilda från Svarta fåret, Systrana Grenes bomullsgarn, Catania och Catona. Alla dom garnerna gillar jag att virka amigurumi’s och mat i. Fördelen med att redan ha gjort kakor för många år sen var ju att jag nu redan hade perfekt passande garn i rätt färger hemma. Så det var bara att sätta igång.

Jag började med att virka glassarna, en Twister och en Ananassplit. De kommer från ett häfte som jag köpt för många år sedan som heter ”Candy Magazine 12” , gjort av Svarta Fåret. Sedan fortsatte jag med att virka bakelser, en prinsessbakelse och en blåbärsbakelse från boken ”Välkommen till virkligheten”. Där i boken hittade jag också mönster till chokladbollar, som jag virkade med dubbel tråd (en brun och en vit) av garnet Jasmine 8/4 från Kinna Textil. Munken följde jag mitt mönster som finns här på min hemsida och ballerinakakorna hittade jag på ”Garnsligt” hemsida. Jag vet att jag gjorde lite ändringar på ballerinakaka för att få den lite mindre, de kan ni se på min Ravelry-sida om någon skulle vara nyfiken på mina ändringar. Dammsugarna var de enda som jag behövde köpa nytt garn till, eftersom jag inte hade någon brun eller ljusgrön som var passande. Så jag testade Panduros bomullsgarn och det gick också bra att virka med. Mönstret på dammsugarna kom också från boken ”Välkommen till virkligheten”.

Det gick relativt fort att virka alla kakor, och jag blev förvånad över hur najs det var att känna att någonting blir klart snabbt! Efter att ha stickat mycket större projekt senaste tiden var det kul med något som gick snabbt. Visst det tar tid och virka också, men en kaka går betydligt fortare än en hel tröja. Jag tycker kakorna blev himla festliga och nu när detta inlägg kommer ut har jag gett bort dom i två-års present. Så förhoppningsvis kommer dom bli ”uppätna” många gånger!
All information om garn och mönster jag använt finns på min Ravelry-profil, under projekt, här: https://www.ravelry.com/people/litevirkning. Nu följer en liten bildbomb på alla kakor och glassar!






