
Järbo och svarta fåret hade återigen ett höstsläpp med nya mönster i typ september. Jag var så klart tvungen att titta och jag föll direkt för ett par vantar som släpptes hos svarta fåret. Dom släppte en hel hög med vant-mönster men jag föll för Falun-vanten.
Under hösten så har jag försökt att arbeta upp lite garn från stashen, så jag grävde återigen i garnskåpet och hittade restgarn ifrån min Inge Sweater. Min första tanke var att jag hade velat använda bara det bruna och vita garnet ihop. Men jag var osäker på om det skulle räcka så jag valde att ta in det turkosa garnet i mudden. Jag tänker att mudden ändå oftast hamnar under jackan och syns inte jättemycket när man har på sig vantarna. Så här i efterhand tror jag att det bruna garnet ändå hade räckt, men jag hade inte lust att köra yarnchicken och repa upp två hela vantar om det inte hade räckt.
Vantarna gick supersnabbt att sticka och mönstret var toppen att förstå. Allting flöt på väldigt bra. Det är en liten kul detalj mellan mudden och start av vantdelen med en estnisk fläta. Det var bara ett varv som man stickade flätan på och det blev en snygg effekt tycker jag. Jag blev lite inspirerad av den flätan för jag tycker det ser ut som när man virkar smygmaskor över ett tyg. Det blir exakt samma effekt.
Är hur som helst nöjd med mina vantar och det var ett kul projekt som bara rasslade av stickorna.
Jag använde mig av:
Isager Yarn, Jensen Yarn (färgnr: 6S, 26S, oklart med sista färgnr)
Stickor nr: 3.5mm
Mönstret finns här: https://www.ravelry.com/patterns/library/falun—mittens
Min projektsida på Ravelry: https://ravel.me/litevirkning/yu04jp

