
Nu kan jag äntligen visa upp lite presenter som jag har skapat under vintervåren. Så kommande inlägg kommer bli presentinlägg. När Elvelyckan hade rea i höstas så köpte jag hem det här gulliga tårt-tyget med tårtor från Pippi Långstrump. Tänkte att det skulle vara den perfekta kalas/sommartröjan för en liten tvååring. Så i slutet av februari så sydde jag upp den här efter mönstret Ringer Tee.
Jag har redan gjort en Ringer Tee förut så jag visste ungefär hur processen skulle gå till. Det är ett mycket bra nybörjarmönster tycker jag. Eftersom jag inte hade sytt på ett tag så var det lite att kolla upp angående vilken sömn och nål jag skulle ha till tröjan. Men sen flöt det på ganska bra ändå. Mönstret ritade jag av, klippt ut alla tygbitar och sydde sedan ihop muddar och själva tröjan.

Jag hade en tanke på att vara ”smart” och sy dit en lapp så man skulle se vad som är fram och bak på tröjan. Efter endel fundering så kom jag fram till att jag skulle sy fast lappen rakt på resårmudden högst upp. När jag sedan sytt dit den och sytt fast resårmudden mot tröjans tyg så insåg jag att lappen satt på utsidan av tröjan. Trots att jag verkligen hade klurat på att det skulle bli rätt! Men det blev det inte, så var bara att sprätta loss den lilla lappen och sedan hade jag noll lust till att sätta dit en ny.
Tycker hur som helst tröjan blev superfin. Härlig ljusblå färg och härliga tårtor!
Mönstret hittar ni här: https://brindilletwig.com/products/ringer-tee-099
Jag gjorde storlek 96
